skwer przy Długiej

Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego to jedno z bardziej magicznych miejsc w Poznaniu. Całkiem dobrze chowają się za wysokim czarnym metalowym ogrodzeniem, między ulicami Strzelecką, Długą i Zieloną. Tak, jakby wejść mieli tutaj tylko ci, którzy przychodzą codziennie. Kto chce jednak zobaczyć, czym jest lokalny ogródek, koniecznie powinien wejść do środka. Tutaj życie toczy się jakoś inaczej.

Młody mężczyzna zostawia czasem przy furtce swojego batavusa. Potem przysiada na ławce i tylko patrzy w niebo. Z kolei pewna para raz na jakiś czas spotyka się tutaj na chwilę z rana, by pocałunkami obdarować swój dzień. A starsza pani, z kamienicy obok szpitala na Długiej, opowiada o serze kozim od pana Marka, który kupuje na Bernardyńskim, bo mąż bardzo lubi. I jeszcze ta kobieta z dzieckiem. Często przechodzą tędy latem, by chłopiec mógł pogłaskać psa przy pomniku.

W tych codziennych rytuałach niezmiennie od lat przy fontannie stoi chłopiec, a obok niego siedzi pies. Rzeźba autorstwa Norberta Sarneckiego to zapowiedź zagrożeń ekologicznych XXI wieku. Chłopiec ze smutkiem patrzy w fontannę, wyczekując deszczu…

fontanna3

 

plac1

 

plac2

 

fontanna5
Skwer Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego, Poznań

 

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *